Op.Dr. Yalçın İşcan MENÜ

Glokom (Göz Tansiyonu)

Glokom (Göz Tansiyonu)

Glokom (Göz Tansiyonu)

Glokom diğer adı ile göz tansiyonu gözün içerisindeki basıncın yükselmesi nedeni ile olan göz siniri hasarına denilmektedir. Günümüzde sık karşılaşılan bu hastalığın olabildiğince erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde erken tedavi edilmeyen durumlarda kalıcı körlük meydana gelebilmektedir. Normal sağlıklı bir gözde aköz adı verilen bir sıvı bulunmaktadır. Göz tansiyonu olan bir gözde bu sıvı dışarı akamadığı için tıkanıklık yapar ve tıkanık olan sıvı da göz içerisindeki basıncı arttırır. Böylece göz tansiyonu meydana gelir. Aynı zamanda sıvının gözde tıkanması göz sinirlerine zarar verir. Glokom özellikle 40 yaş sonrasında çok fazla görülmektedir. Herhangi bir ciddi görme kaybı olmaması için erken teşhisin önemi büyüktür. Belirti vermediği için bu teşhisler genelde göz ile ilgili farklı sorunlar için doktora gidildiğinde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle her yıl bu tür hastalıkların önlenebilmesi ya da daha fazla ilerlememesi için rutin göz kontrolüne gidilmelidir.

Glokom İçin Risk Altında Olanlar Kimdir?

Bazı faktörler glokom meydana gelmesi riskini artırmaktadır. Bu faktörlere sahip olan kişilerin düzenli olarak göz muayenesi olması gerekmektedir. Riski artıran faktörler şu şekildedir;

 • Şeker hastalığı olanlar
 • Özellikle 40 yaş üstü kişiler
 • Sigara kullanan kişiler
 • Gözünde bir yaralanma geçirenler
 • Genetik yatkınlık
 • Uzun süreli kortizon kullananlar
 • Miyopi kusuru olanlar

Bu maddelerden birine ya da daha fazlasına sahip olan kişilerin göz konusuna daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü diğer kişilere oranla glokom yani göz tansiyonuna sahip olma riskleri daha yüksektir.

Glokom Belirtileri

Glokom erken dönemlerinde herhangi bir belirti göstermemektedir. Bu yüzden oldukça ciddi bir problemdir. Fakat ilerleyen evrelerde gösterdiği belirtiler şu şekilde olmaktadır;

 • Gözde sertlik hissinin olması
 • Geçici bulanık görme
 • Göze dokunulduğunda ağrı
 • Göz çevresinde ve başta ağrı
 • Gözler arasında boyut farkı oluşması
 • Gözlerin olduğundan daha iri olması

Glokom (Göz Tansiyonu) Tedavisi

Glokom tanı koyulduktan sonra hastalığın evresine göre tedavi şekline karar verilmektedir. Fakat glokom tedavisine başlanana kadar glokom ’un göze verdiği zarar geri döndürülememektedir. Bunun sebebi ise glokom sinirlere zarar verdiği için sinirlerin tekrar yenilenme gibi bir özelliğinin bulunmamasıdır. Bu nedenle glokom tedavisi daha fazla zarar oluşmaması üzerine yapılmaktadır. Glokom tedavisinde daha çok göz damlası kullanılmaktadır. Göz damlaları gözün içerisindeki basıncın düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Göz damlası daha çok fazla ilerlemeyen glokom evrelerinde kullanılmaktadır. Çok fazla ilerleyen glokom evresinde ise tedavi olarak lazer seçeneği ya da cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Göz tansiyonu tedavilerinde hastaların dikkat etmeleri gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Göz damlası glokom hastalarında sıklıkla kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Fakat göz damlasının dikkatli bir şekilde kullanılması tedaviyi etkilemektedir. Öncelikle damlanın her gün aynı saatte kullanılması gözdeki basıncın düşürülmesinde daha etkili olmaktadır. Doktorun söylediği her detay dinlenmeli ve damla düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Göz damlaları aynı zamanda bazı yan etkiler yapabilmektedir. Bu yan etkiler genelde kalbin düzensiz atması ve zor solunum yapma gibi ciddi şeyler görülebilir. Bu gibi yan etkiler görüldüğünde mutlaka vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
 • Glokom belirti vermeden sessiz bir şekilde ilerleyebilen bir hastalık olduğu için kişilerin düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Göz tansiyonu tanısı koyulan hastaların ise sık aralıklar ile tedavinin işe yaradığını öğrenmek için rutin olarak kontrollerin yaptırmaları önerilmektedir.
 • Glokom tanısı koyulduktan sonra doktora kullanılan bütün ilaçlar söylenmelidir. Tedavi için verilen göz damlaları bazen kullanılan ilaçlar ile etkileşimi olabilmektedir. Bu nedenle özellikle sistemik bir hastalığı olan kişiler dikkatli davranmalıdır.
 • Glokom hastalığı ilerleyen bir hastalık olduğu için hastalığa sahip kişilerin bir ömür tedavi olmaları gerekmektedir. Tedavi aksatıldığında glokom hızlı bir şekilde ilerlemektedir.
Op. Dr. Yalçın İşcan
Telefon : 0533 922 99 72
BATMAN DÜNYA HASTANESİ : Çamlıtepe Mah., T.P.A.O Bulvarı No:184 Merkez / Batman
VM MEDİCALPARK PENDİK HASTANESİ : Fevzi Çakmak Mah. Cemal Gürsel cad. D100 karayolu No:9 34899 Pendik / İstanbul

Op. Dr. Yalçın İşcan Op. Dr. Yalçın İşcan Göz Hastalıkları Uzmanı
0(533) 922 99 72