Op.Dr. Yalçın İşcan MENÜ

Üveite Bağlı Göz Kızarması

Üveite Bağlı Göz Kızarması

Üveite Bağlı Göz Kızarması

Üveite bağlı göz kızarması göz için kullanılan çok geniş bir terim olarak bilinir. Göz hastalıkları toplumda sık sık görülür. Bazıları direkt göz ile ilgili olurken bazıları ise vücudu etkileyen birtakım hastalıkların gözü etkilemesi sonucu görülür. 20- 50 yaş arasını ağırlıklı olarak görülmekle beraber Bazı genlerde üveit olasılığı daha çok yüksektir. Son yapılan araştırmalarda üveit hastalığının sigara içimi ile doğrudan ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Üveit gözde oluşan bir çeşit iltihap olarak bilinir. Tedavi edilmediğinde körlüğe kadar ilerleyebilir. Günümüzde oldukça sık görülmeye başlanmıştır.  Üveit birçok farklı nedenden ortaya çıkıyor olup kendini tekrarlama özelliğine sahiptir. Gelişmiş ülkelerde körlüğe yol açan çok ciddi üçüncü hastalık olarak bilinir. Erken tanı bu hastalığı önlemek için çok önemlidir. Göz yuvarının ortasında üç tabaka bulunur. Bu tabakaları bir kılıf sarar. Bu tabakalardaki ortadaki tabaka üveittir. Gözün üvea adlı iris, kirpsi, koroid cisimlerinden oluşan tabakaların tümünü veya birini etkileyebilir. Uvea gözün çok ayrı bir uzmanlık alanı olarak bilinir. Bu alanda gelişmeler giderek artmaktadır. Erken teşhis, hasta ve hekim arası uyumla beraber düzenli olarak takip de çok önemlidir. Bu şartlar eğer sağlanırsa zarar gören göz çoğu zaman kurtarılır. Tedavi tamamlandıktan sonra hasta 3 ayda bir düzenli olarak izlenmelidir. Hastalık kendini tekrarlayıcı özelliğe sahip olduğundan kontrollere ara asla verilmemelidir.  Son derece karmaşık olan üveit hastalığı her hastada farklı belirtiler gösterebilir, bu yüzden her hastada farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. 

Üveit Çeşitleri

Üveite bağlı göz kızarması kısa veya uzun sürebilir. Dört farklı çeşidi bulunmaktadır. 

  1.  Ön Üveit:  En yaygın olan üveittir. Gözün en ön kısmını etkiler. Birden başlar ve 8 hafta kadar sürer.
  2.  Orta Üveit : Gözün ortasında bulunan uveanın şişmesidir. Etkileri 1 hafta ile 1 yıl arası sürebilir.
  3.  Arka Üveit: Uveanın gözün arka kısmına doğru şişmesidir.  Semptomlar yavaş gelişir ve yıllar sürebilir. Tüm uvea iltihaplanmış ise panuveit adı verilir.

Üveit Nedenleri

Üveite bağlı göz kızarması parazit, mantar ve virüs gibi etkilerle de oluşabilir. Bu duruma neden olan hastalıklar; tüberküloz, Behçet hastalığı, bağışıklık hastalıkları, herpes ve göz travması olarak sıralanabilir. Çoğu üveit hastalığının başlama nedeni bulunamamaktadır. Çeşitli tahlil ve detaylı incelemelerin yapılması hastalık teşhisi için çok fazla önem taşır.

Üveit Belirtileri 

Üveite bağlı göz kızarması belirtileri; göz kanlanması, göz kızarıklığı, göz sulanması, ışığa hassasiyet, kamaşma, lekeli görme, bulanık görme, ciddi şekilde görme kaybı, ışık çakmaları ve göz küresinde meydana gelen ağrılar olarak bilinir. Bunlara eşlik eden belirtiler ise baş ağrısı, ateş bulantı ve kusma olabilmektedir.

Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Üveite bağlı göz kızarması hastalığının tedavisi için öncelikle hastalığın doğru tespit edilmesi gerekir. Bazı üveit çeşitlerinin tipik görünümleri olmakla beraber hızlıca teşhis konulabilir.  Doktor gerekli gördüğü takdirde ek görüntüleme veya laboratuvar tekniklerine başvurabilir. Göz kızarıklığına bağlı olarak uygulanan bazı tedaviler:

  1. Evde takip: Daha basit belirtiler gösterildiği zaman uygulanır. Evde pansuman veya sıcak uygulamalar yapılabilir.
  2. İlaç tedavi yöntemi; Doktorun gerekli gördüğü antibiyotik ve göz damlaları reçete ile verilir.  Çok daha ciddi durumlarda ağızdan alınan tablet verilebilir. Suni gözyaşı damlaları da tedaviye eklenebilir.
  3. Cerrahi uygulamaları: Cerrahi ile göz dokularının onarılması yöntemidir. Doktor kararı ile göz ameliyatı uygulanabilir. 
  4. Göz bantları ve lensler: Bazı durumlarda gözün dışarıdan etkilenmesini engellenmek ve iyileştirilmesine yardım amacıyla kontakt lensler, bandaj ya da göz bantları kullanımı tedaviye eklenir.

Göz kızarıklığını engellemek için el hijyeni, makyaj temizliği, kontakt lens kullanımı ve tahriş edici maddelere maruz kalınmaması çok önemlidir. 

Op. Dr. Yalçın İşcan
Telefon : 0533 922 99 72
BATMAN DÜNYA HASTANESİ : Çamlıtepe Mah., T.P.A.O Bulvarı No:184 Merkez / Batman
VM MEDİCALPARK PENDİK HASTANESİ : Fevzi Çakmak Mah. Cemal Gürsel cad. D100 karayolu No:9 34899 Pendik / İstanbul

Op. Dr. Yalçın İşcan Op. Dr. Yalçın İşcan Göz Hastalıkları Uzmanı
0(533) 922 99 72