Op.Dr. Yalçın İşcan MENÜ

Yaşa Bağlı Retina Dejenerasyonu

Yaşa Bağlı Retina Dejenerasyonu

Yaşa Bağlı Retina Dejenerasyonu

Yaşa bağlı retina dejenerasyonu halk içerisinde sarı nokta hastalığı adı ile bilinmektedir. Bu hastalık gözün keskin bir şekilde görebilmesini sağlayan makulanın kötüleşmesine denilmektedir. Makula yani sarı nokta retinanın en fazla görme hücrelerinin olduğu bölgedir. Bu bölge daha kaliteli, net ve keskin görmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle oldukça önemli bir bölgedir. Yaşa bağlı retina dejenerasyonu ise yaşın ilerlemesi ile yaşlı insanlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 50 yaş üzerindeki kişilerde rastlanmaktadır. Aynı zamanda ileriki yaşlarda yaşanan körlüğün de en büyük sebebi bu rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler genelde ilk olarak az görme, düzensiz olarak görme ya da orta noktayı görememe gibi belirtilerle doktora başvurmaktadırlar. Hastalığın en büyük risk faktörleri ise genetik yatkınlık ve ileri yaştır.

Retina Dejenerasyonunun Nedenleri

Yaşa bağlı retina dejenerasyonu oluşma nedeni tam olarak bilinememektedir. Fakat yaşın ilerlemesi ve aile öyküsünde bu hastalığa rastlanması bu rahatsızlığın olmasına neden olan risk faktörleridir. Bu faktörlerin haricinde çok fazla ultraviyole ışıkta bulunmak ya da çok fazla sigara içmek de bu rahatsızlığın oluşmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.50’li yaşlardan itibaren görülmesi yaygın olan hastalık özellikle 70 yaş üstü kişilerde %30 civarında görülmektedir.

Yaşa Bağlı Retina Dejenerasyonunun Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığa sahip olan hastaların büyük bir kısmı ilk olarak az görme gibi şikâyetler ile doktora gitmektedirler. Az görme retina ile ilgili diğer hastalıklarda da sık görülen bir belirtidir. Aynı zamanda kırık bir şekilde görme yani düz olan cisimlerin eğik görülmesi bu hastalıkta görülen en önemli belirtidir. Bu belirtilere sahip olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi yaşa bağlı retina dejenerasyonunda da erken teşhis ve tedavi hastalığın ilerlemesini engelleyecektir.

Retina Dejenerasyonu Tanısı Nasıl Koyulur?

Yaşa bağlı retina dejenerasyonu tanısı koymak için doktor bazı tetkikler istemektedir. İlk olarak fiziki muayene yapıldıktan sonra kesin teşhis koymak için göz anjiyosu ve retina tomografisi yapılmaktadır. 

Bu tetkikler aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

  • Göz anjiyosu (Fundus floresein anjiyografi): Göz anjiyosu retina dejenerasyonu tanısı koymak için en sık yapılan tetkiklerden biridir. Göz anjiyosunda hastanın kolunun önündeki toplardamardan floresein adında özel bir boya verilir. Verilen boya retinada yer alan damarların detaylı görünümünü elde etmeye yaramaktadır. Tetkik yapıldıktan sonra hastalarda yan etki olarak bulantı görülebilmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda hastaların cilt ve idrar renginde koyulaşma yaşanabilmektedir.
  • Retina tomografisi: Bu yapılan tetkikte ise retinanın kalınlığı ve makula tabakası detaylı bir şekilde görülmektedir. Göz anjiyosundan sonra en çok kullanılan tetkiktir.

Yaşa Bağlı Retina Dejenerasyonu Tedavisi

Yaşa bağlı retina dejenerasyonu için kesin olarak sonuç veren bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yaşa bağlı oluşan retina dejenerasyonunda amaç hastaların görme kaybının ilerlemesini durdurmak ve azaltmaktır. Bu nedenle hastaların sık takipleri yapılmaktadır. Bu hastalıkta en çok kullanılan tedavi şekilleri ise fotodinamik tedavi ve argon lazer tedavisidir. Bu tedavi şekillerinin ayrıntıları şu şekilde açıklanmaktadır;

  • Argon lazer tedavi: Argon lazer tedavisi daha çok çok fazla ilerlememiş olan retina dejenerasyonunda kullanılmaktadır. İleri evrelerde olan dejenerasyonlarda bu tedavi şekli yeterli olmamaktadır.
  • Fotodinamik tedavi: Bu tedavide ise amaç görme kaybının durdurulmasıdır. Tedavi öncesi hastalara özel bir ilaç verilerek damarlara geçmesi beklenir. İlacın damarlarda toplanmasıyla birlikte lazer ışınları ile damar yumağı dağıtılır ve görme kaybı hastada bu şekilde durdurulur. Tedavi öncesi verilen ilaç vücuttan 48 saatte atıldığı için bu 48 saat içerisinde hastalar koruyucu gözlükler takmalı ve uzun kollu giysiler giymelidirler. Bu yöntem yaşa bağlı retina dejenerasyonu hastalığında en etkili tedavi şeklidir.
Op. Dr. Yalçın İşcan
Telefon : 0533 922 99 72
BATMAN DÜNYA HASTANESİ : Çamlıtepe Mah., T.P.A.O Bulvarı No:184 Merkez / Batman
VM MEDİCALPARK PENDİK HASTANESİ : Fevzi Çakmak Mah. Cemal Gürsel cad. D100 karayolu No:9 34899 Pendik / İstanbul

Op. Dr. Yalçın İşcan Op. Dr. Yalçın İşcan Göz Hastalıkları Uzmanı
0(533) 922 99 72